Asgari Ücret 2020

Asgari Ücret 2020

22 Aralık 2019 Uncategorized 0

İş Fikirleri Forex Bilgilendirme Asgari Ücretler

WhatsApp Image 2019 09 26 at 15.39.01 1 - Asgari Ücret 2020

Asgari ücret (minimum ücret): Bulundukları kurumlarda işçi sıfatıyla çalışan kişilere çalışmasının karşılığı olarak ödenen ve insani temel gereksinimleri olan sağlık, gıda, giyim, konut, sağlık ve ulaşım gibi ihtiyaçları günün üzerinden en az düzeyde karşılanmasına yetecek kadar olarak tanımlanan ücrettir. Asgari ücret 2020 fiyatları ne olacak?

İnsanlar olarak günümüzde hayatımızı idame etmek istiyorsak paraya ihtiyaç vardır. Parada ortaya konulan bir hizmet veya emek sonucu elde edilir. Yani ücret emeğin karşılığıdır diyebiliriz. Asgari ücretinde çıkış mantığı ise gelişmemiş ülkelerde düşük ücretli emek kitlesinin korunması amaçlanmıştır.

Asgarî ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur. Her yılın sonunda gelecek olan yılın asgari ücret rakamı açıklanır. Ücretler her zaman aylık olarak belirlenmeyebilir. Saatlik, günlük, haftalık olarak da ücret belirlenebilir. Asgari tutarlar her çalışma için geçerlidir. Bu nedenle saatlik çalışanların ücreti de asgari ücretin saatlik tutarından az belirlenemez. Günlük ücretler de asgari ücretin günlük tutarından daha az belirlenemez.

Bu kapsamda günümüzde daha rahat bir hayat sürmek isteyen ve ortaya koyduğu emeğin ücretini hakkıyla almak isteyen birçok işçi kendisini cezbeden gelişmiş ülkelerin asgari ücret fiyatlarını araştırmaktadır. Bende sizlere bu yazımda en çok araştırılan ve gelişmiş ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer alan ülkelerin asgari ücretlerini araştırdım ve bu ülkelerde asgari ücret 2020 fiyatları;

Ücretsiz ve %100 Kazandıran Telegram Gurubumuza Sizlerde Katılın.

Peki ülke ülke farklılık gösteren asgari ücret ülkemizde nasıl hesaplanmaktadır?

Asgari ücret, asgari ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl toplanarak belli kriterler çerçevesinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarını belirler. Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında toplanır.

Asgari ücret fiyatlandırılması yapılırken bazı kesintiler gerçekleştikten sonra işçiye net tutar olarak ödenir. İşçiden yapılan bu kesintiler ise;

  1. SSK primi işçi payı = Brüt ücret * %14 (emekli bir çalışanda %7,5)
  2. İşsizlik sigortası işçi payı = Brüt ücret * %1
  3. Gelir vergisi matrahı = Brüt ücret – (SSK işçi payı + işsizlik sigorta işçi payı)
  4. Gelir vergisi = Gelir vergisi matrahı * %15
  5. Damga vergisi = Brüt ücret * %07,59 *
  6. Kesintiler toplamı = İşçi payı + işsizlik sigortası işçi payı + Gelir vergisi + Damga vergisi
  7. Net ücret = Brüt ücret – Kesintiler toplamı

Makaleyi Nasıl Buldunuz?

Yıldızları İşaretleyin

Ortalama Puanı 5 / 5. Oylama: 3

Bu Yazıyı Değerlendiren İlk Siz Olun!