Dünyanın 10 büyük petrol şirketi

Dünyanın 10 büyük petrol şirketi

8 Ocak 2021 FOREX BLOG 0
320x180 cmsv2 605a0c62 db97 5780 bb1c a0b2a8fc7599 5101596 1 - Dünyanın 10 büyük petrol şirketi

Dünyanın 10 büyük petrol şirketi Hangileridir?

Dünyanın 10 büyük petrol şirketi; Siyah altın olarak adlandırılan ve bir çok yatırımcı için önemli yatırım aracı olan petrol, sahip olan ülke adınada önemli bir zenginliktir. Bu yazımız da ise en büyük petrol şirketleri hangileri ve bunlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bildiğiniz üzere en verimli enerji kaynağı ve sahip olan ülkeler adına da ciddi bir refah sağlar. Yatırımcılar tarafından da oldukça fazla tercih edilen siyah altın, yatırımcılara genel bazlı baktığımız da ise oldukça iyi kazançlar sağlamaktadır. Fiyat yükseliş durumuna baktığımız da ise bahsettiğimiz ünlü petrol şirketleri fiyatları kontrol altında tutarak yön belirlenmesinde yardımcı olur .

Peki bu şirketleri hangileri hangisi ?

Marathon Petroleum Corp. (MPC)

- Dünyanın 10 büyük petrol şirketi

‘’Marathon Petroleum Corporation , merkezi Findlay  , Ohio’da bulunan bir Amerikan petrol arıtma, pazarlama ve nakliye şirketidir . Şirket, 2011’e kadar Marathon Oil’in bir yan kuruluşuydu .

1 Ekim 2018’de Andeavor’u satın almasının ardından Marathon Petroleum , 16 rafineri ve günde 3 milyon varilden fazla rafinaj kapasitesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük petrol rafinerisi operatörü oldu .  Marathon Petroleum , toplam gelire göre en büyük Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin 2018 Fortune 500 listesinde 41. sırada yer aldı . [3] 2020 Forbes Global 2000’de Marathon Petoleum, dünyanın en büyük halka açık 197. şirketi seçildi. ‘’

PJSC Lukoil

 Rusyanın 2.en büyük ve dünyanın 12. En büyük petrol şirketidir. 2007’de YUKOS hisselerinin Rosneft tarafından satın alınmasına kadar[2], LUKoil Rusya’nın en büyük petrol üretim şirketi olmuştur.[1]

Lukoil, Türk akaryakıt pazarının yüzde 5’ini kontrol eden Akpet’in tamamını 500 milyon dolardan biraz fazla bir rakama Aytemiz grubundan aldı.

Çin Petrol ve Kimya Şirketi (China Petroleum & Chemical Corp. – Sinopec)

China Petrochemical Corporation’a bağlı Çinli bir petrol ve doğalgaz şirketidir. Şirketin merkezi Pekin’in Chaoyang semtinde yer almaktadır[3] ve Hong Kong, Şanghay, New York ve Londra borsalarında işlem görmektedir.

Sinopec 2015 Fortune Global 500 sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.

PetroChina


China National Petroleum Corporation’a bağlı Çinli bir petrol ve doğalgaz şirketidir. PetroChina, Çin’in en büyük petrol üreticisidir. Şirketin merkezi Pekin’de yer almaktadır ve Hong Kong, Şanghay ve New York borsalarında işlem görmektedir.

British Petroleum (BP)


Britanyalı enerji şirketi ve çok uluslu petrol şirketidir. Merkezi Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’dadır. Şirket dünyadaki en büyük özel enerji şirketlerinden biridir ve dünyanın en büyük altı enerji şirketi arasındadır. 1908 yılında Anglo-Persian Oil Company olarak kurulmuştur. 1954’te British Petroleum adını almıştır.

Total SA


Şirket, I. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur. O dönemki Fransa başbakanı Raymond Poincaré, Fransız bir petrol şirketi kurma düşüncesiyle Royal Dutch Shell’in teklifini reddetmesinden sonra, Poincaré’nin Albay Ernest Mercier’e emri üzerine, 28 Mart 1924’te Compagnie française des pétroles (CFP) adıyla kurulmuştur. 1991’de şirketin adı Total olarak değişmiştir. 1999 yılında Total’in Petrofina’yı devralması üzerine şirket Total Fina adıyla bilinmeye başlamıştır. Şirketin Elf Aquitaine’yi alması üzerine, 2000 yılında TotalFinaElf olarak değişmiş, fakat Mayıs 2003’te yeniden Total ismine dönülmüştür.

2020 yılında Demirören Holding bünyesindeki akaryakıt şirketi OYAK tarafından satın alınmıştır.[3]

Royal Dutch Shell


Royal Dutch Shell PCL veya yaygın adıyla Shell, İngiltere’de kurulu, genel merkezi Hollanda’da bulunan, İngiliz-Hollanda ortaklığında çok uluslu bir petrol ve doğalgaz şirketidir. Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olup, 2018 gelirlerine göre dünyanın en büyük üçüncü şirketi ve Avrupa’nın en büyük şirketidir. 2019 Forbes Global 2000 listesinde Shell dünyanın en büyük dokuzuncu şirketi (Çin ve ABD dışında dünyanın en büyük şirketi) ve dünyanın en büyük enerji şirketiydi.

Chevron Corporation

Chevron Corporation çok uluslu bir Amerikan enerji şirketidir. Günümüzde hala etkin olan şirketin merkezi Kaliforniya San Ramon’da bulunmaktadır. Standart Oil şirketlerinin üyesi olan Chevron, bugün 180’den fazla ülkede aktif olarak çalışmaktadır. Petrol, gaz ve jeotermal enerji sektörlerinde yaygın olarak faaliyet gösteren Chevron arama ve üretim de dahil olmak üzere; rafineri, pazarlama, ulaşım, kimyasal maddelerin üretimi ve satışını da üstlenmektedir. Chevron aynı zamanda dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir. 2014 itibarıyla ABD’nin ve dünyanın en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune Global 500 listesinde üçüncü sırada yer almaktadır.

Chevron üretimini yaptığı yakıtları, madeni yağları, katkı maddelerini ve petrokimya ürünlerini satmaktadır. Şirketin çalışmalarını yürüttüğü en önemli alanlar Kuzey Amerika, ABD’nin batı kıyıları, Gulf Coast, Güneydoğu Asya, Güney Kore, Avustralya ve Güney Afrika’dır. Chevron; 2010 yılında benzin, motorin ve jet yakıtı gibi rafine ürünlerden günlük ortalama 3,1 milyon varil (490×103 m³/d) satmıştır

ExxonMobil

Exxon Mobil Corporation ya da ExxonMobil, Amerikan çok uluslu petrol ve doğal gaz şirketi. Şirketin ana merkezi Irving, Teksas, ABD’de bulumaktadır. Şirket doğrudan John D. Rockefeller’in Standard Oil Company şirketinin kökeninden gelmektedir [4] ve 30 Kasım 1999 tarihinde Exxon ve Mobil petrol şirketlerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kanada’da faaliyet gösteren Imperial Oil şirketi ile de bağlıdır.

ExxonMobil dünyanın gelirine göre en büyük şirketidir ve 2013 itibarıyla dünyanın piyasa değeri en büyük şirketidir. Şirket 2013 Forbes Global 2000 listesinde ise 5. sırada bulunmaktadır  Exxon Mobil rezervlerinin 2007 yılı sonunda 72 milyar varil petrol olduğu hesaplanmış ve 2007 üretim oranlarına göre 14 yıl daha sürmesi beklenmektedir 21 ülkedeki 37 petrol rafinerisi ve günlük 6,3 milyon varil ham petrol işleme kapasitesi ile Exxon Mobil dünyanın en büyük rafinerisidir Ayrıca 1870 yılında kurulduğundan bu yana Standard Oil ile ilişkili bir şirkettir.

Suudi Arabistan Petrol Şirketi (Saudi Aramco)


audi Aramco ( Aramko es-Saudiyye) veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan’nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir.[5][6] Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kuruldu. Saudi Aramco’nun değeri 1.25 trilyon[7] ile 10 trilyon dolar[8] arasında tahmin edilmekte olup bu rakamlar ile dünyanın en değerli şirketidir. Şirketin merkezi Zahran’da yer almaktadır.[9]

Saudi Aramco 260 milyardan fazla varilile dünyanın en büyük kanıtlanmış ham petrol rezervlerine ve en büyük günlük üretim seviyesine sahiptir.Şirket Suudi Arabistan’daki tüm enerji kaynaklarını yönetmektedir. 2015 Forbes raporuna göre, Saudi Aramco dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketidir. Saudi Aramco, dünyanın en büyük kıyı petrol sahası Gavar ile dünyanın en büyük açık deniz petrol sahası olan Sefaniye sahalarını işletmektedir.Saudi Aramco şirketi, 11 Ekim 2016 Salı günü Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih’in katılımıyla 18 Türk şirketi ile anlaşma imzaladı

Sizler Dünyanın 10 büyük petrol şirketi hakkında düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz.

Makaleyi Nasıl Buldunuz?

Yıldızları İşaretleyin

Ortalama Puanı 0 / 5. Oylama: 0

Bu Yazıyı Değerlendiren İlk Siz Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir