İyi Bir Borsacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir Borsacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

19 Ocak 2021 FOREX BLOG 0
Borsa İstanbul

İyi Bir Borsacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir Borsacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Borsa, birikimlerini kazanca dönüştürmek isteyenler için önemli bir seçenektir. Borsada başarılı işlemler yapmak ve iyi bir borsacı olabilmek için çeşitli hususlara dikkat edilmelidir. Özellikle uzun vadeli yatırım düşünen ve yüksek kar oranlarına ulaşmak isteyenler için borsa en çok tercih edilen yatırım aracı olmaktadır.

Elbette paranın olduğu, yatırımın yapıldığı yerde daima riskler vardır. Fakat riskleri yönetmek yatırımcının elindedir. Siz de gerek döviz ticareti gerekse hisse senetleri ticareti ile yatırımlarınızda kazançlı çıkmak istiyorsanız öncelikle bazı özelliklere sahip olmalısınız.

Son derece kazançlı ve güvenli olan borsada kendinizi geliştirerek iyi bir borsacı olmak için neler yapmanız gerektiğini derledik. Adım adım başarılı bir borsacı nasıl olunur açıkladık.

Eğitim Almak

Eğitim, hayatın her alanında olduğu gibi borsada da önemlidir. Eğer borsada kazanmak istiyorsanız bilgi seviyenizi mutlaka ileriye taşımalısınız. Piyasaya dair bildiklerinizi her geçen gün arttırmalı, sürekli yeni şeyler öğrenerek gelişiminizi devam ettirmelisiniz.

Eğer hiçbir bilginiz yoksa sıfırdan almalı, yavaş yavaş ileri seviyeye gitmelisiniz. Burası bir ticaret ortamı ve burada bilgi çok değerli. Çeşitli borsa eğitimlerine katılarak en temelden bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden çeşitli borsa eğitimleri bulabilirsiniz. Bunların bir kısmı ücretli, bir kısmı ücretsizdir. Yine borsaya dair kitaplar bulabilirsiniz. Ders kitapları niteliğindeki kaynaklardan temel bilgileri doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca e-kitaplar bulabilir, bilgisayarınız, telefonunuz üzerinden faydalanabilirsiniz. Yine videolar ve online seminerler ile borsaya dair bilgilerinizi katlayabilirsiniz.

Bütün bu eğitimleri önemsemeli, kafanızda hedef odaklı bir yaklaşım sergilemelisiniz. Çünkü kendinizi geliştirmek adına attığınız her adım, hata payınızı azaltacaktır. Zamanla piyasanın yapısını ve işleyişini öğrenecek, doğru adımlar atmaya başlayacak seviyeye geleceksiniz.

Deneyim Kazanmak

Borsa, çok yönlü bir piyasadır. Bu yüzden sadece teorik bilgiler yetmez. Bu bilgilerin uygulamadan nasıl olacağını bilemezsiniz. Eskiden deneyim, zamanla işlemler yapıla yapıla kazanılırdı. Fakat günümüzde bilgisayarlarınızda, telefonlarınızda kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar geliştirilmiş durumda. Bunlarla sadece sanal bir borsada işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Sık sık adını duyduğunuz demo hesaplarla tıpkı gerçek borsada işlem yapar gibi sanal yatırımlar yapabilirsiniz. Bu da size hem bilgi seviyenizin ne aşamaya geldiğini gösterir hem de döviz ticareti yaparken paranızı riske atmadan deneyim kazanma fırsatı verir.

Sanal hesapla işlem yaparken ciddiye almalı, hatanızda para kaybedecek gibi koşullanmalısınız. Oyunun birçoğu borsadaki işlemlerle büyük benzerlik gösterir. Bu sayede işleyişi deneyimlemiş olursunuz.

Stratejik İlerlemek

Borsa, strateji gerektirir. İzlemeniz gereken yolu önceden belirlemeli, özelliklerinizi, yatırım tercihlerinizi ve amacınızı yolunuzu çizerken göz önünde bulundurmalısınız. Kulaktan dolma bilgiler ve tavsiyeler yerine stratejini ortaya koymalısınız. Aksi taktirde kandırılmaya müsait hale gelirsiniz.

Borsada, başarılı olmanın yolu stratejidir. Başkalarının gittiği yoldan gitmek borsada çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Çünkü herkesin doğrusu kendinedir. Başarılı döviz ticareti ve borsa işlemleri için mutlaka özel yatırım stratejileri üretmeli, farklı olmalısınız. Borsa demo hesapları bu noktada işinize yarayacaktır. Deneyim kazanırken kendi stratejinizi de oluşturmuş olursunuz.

Analizler Yapmak

Analizleri öğrenmeden borsada başarıya ulaşamazsınız. Doğru alım-satım seviyelerini belirlemek, risk noktalarını öğrenmek, gelecek trendleri hakkında fikir sahibi olmak için mutlaka analizlerden yararlanmalısınız.

Analizleri anlamak ilk etapta kolay olmaz. Oldukça karmaşık gelebilir. Fakat biraz bilgi edindikten sonra bunları çok daha rahat uygulayabildiğinizi fark edeceksiniz. Yine günümüzde geliştirilen borsa platformları sayesinde analizleri basitçe uygulamanız daha kolay olmaktadır.

Analizlerin nasıl yapılması gerektiği ve nasıl yorumlanması gerektiği konusunda kitaplardan, videolardan ve demo hesaplardan istifade edebilirsiniz. Kaynaklar sık kullanılan temel ve teknik analizleri başarıyla yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Piyasaları Yorumlamak

İyi bir borsacının sahip olması gereken en temel özelliklerden birisi piyasaları doğru yorumlayabilmesidir. Bunun için piyasa takibinin nasıl yapıldığını bilmek gerekir. Mesela borsa ile çoğu zaman birlikte anılan hisse senedi fiyatlarının nelerden etkilendiğini bilmek zorundasınız. Yine meydana gelen değişikliklerde fiyatların nasıl hareket edeceğini tahmin edebilmelisiniz.

Yatırım araçlarını tanımak bu noktada temel gereklerden birisidir. Fiyatlar üzerinde etkili olan faktörlerin piyasalarda devamlı ve yakından izlenmesi son derece önem arz eder. Günümüzde internetin olanakları sayesinde bu, rahatlıkla yapılabiliyor. Gündemdeki gelişmeleri, gerçekleşen önemli olayları ve daha birçok konuyu anlık takip edebilirsiniz. Bunların piyasalara nasıl yansıyacağını öngörebilirsiniz.

Yatırım Psikolojisine Girmek

Her şey zihinde başlar. Eğer borsada iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız kendinizi psikolojik olarak buna hazırlamalısınız. Daima sakin, sabırlı, planlı bir ruh halinde bulunmalısınız. Meydana gelecek ani fiyat hareketleri karşısında sakin kalmalı, açık bir işleminiz varsa panik yapmadan devam ettirmelisiniz.

İşlemlerinize başlamadan bütün noktaları teyit etmeli, yola çıktıktan sonra da kararınızı değiştirmeden devam etmelisiniz. Borsada aşırı hırs, kararsızlık ve endişenin sağlıklı karar almaya engel olduğunu unutmamalısınız.

Pozisyon açmadan önce edindiğiniz bilgi ve deneyimler eşliğinde her noktayı tüm detaylarıyla incelemelisiniz. Başlatılan işlemde değişiklik yapmadan yatırım yapabilmelisiniz. Ne kadar sabırlı olur ve rahat bir psikoloji ile davranırsanız risklerden o kadar uzaklaşmış olursunuz.

Sürü Psikolojisine Kapılmamak

Borsada kulaktan dolma bilgilere itibar etmek düşebileceğiniz en büyük hatalardandır. Kendi yolunuzda ilerlemeli, başkalarının öneri ve görüşlerine meyletmemelisiniz. Kendiniz için geliştirdiğiniz stratejiler ile hareket etmeli, beklentilerinizin farkında olmalısınız.

Sürü psikolojisine girmeksizin organize hareket etmeli, herkes satıyor diye satmamalı, herkes alıyor diye almamalısınız.

Yine bir kişi size bir hisse senedi önerdiğinde onu doğrudan portföyünüze eklememelisiniz. Gerekli araştırmaları yapmalı, daha sonra kendi stratejiniz doğrultusunda yatırım yapmalı ya da yapmamalısınız. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki burada herkes para kazanma savaşında. Bu yüzden kimse size faydalı tüyolar vermez. Taktiklerini de sır olarak saklar.

Yatırım Amacına Uygun Hareket Etmek

Borsada yatırım yaparken amacınız olmalı. Aksi taktirde kazançtan uzaklaşırsınız. Borsaya hangi nedenle ve hangi amaçla girdiğinizin farkında olmalısınız. Bu da sizi bir yol belirlemeye ve istikrarlı biçimde hareket etmeye yöneltir.

Portföyü Çeşitlendirmek ve Doğru Yatırım Aracını Seçmek

Borsada yatırım yaparken tüm dünyadaki haberleri göz önünde bulundurmalısınız. Sektörel gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede portföyünüze gelecekte kazandıracak araçlar ekleyebilirsiniz. Dengeli bir portföy oluşturmak, bilgi ve deneyime bağlıdır. Piyasada nelerin bulunduğunu bilmeden mantıklı yatırımlar yapamazsınız.

Ayrıca borsada birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine çeşitlendirilmiş bir portföye yatırmanız daha isabetli olur. Bütün yükü tek gemiye yüklemek riski katlamak demektir. Borsa dışında diğer yatırım araçlarını değerlendirerek portföyü çeşitlendirebilirsiniz. Bunun için internetten döviz alımı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Uzun Vadeli İşlem Yapmak

İyi bir borsacının bilmesi gereken, borsanın daha çok uzun vadeli yatırım aracı olduğudur. Çok iyi bir deneyim sahibi olduğunuzda kısa vadede alım satımlar yapabilirsiniz. Fakat bu aşamaya gelmek belli bir hazırlık süreci gerektirir.

Sonuç

Borsa, birikimlerin değerlendirilebileceği ve getirisi oldukça yüksek olabilen bir piyasadır. Fakat acemice, para kazanma hırsıyla, ertesi gün zengin olma hayaliyle girenler için hüsranla sonuçlanır. Bu yüzden bu piyasada para kazanmadan önce para kazanma aşamasına nasıl geleceğinizi öğrenmelisiniz. Eğitimler almalı, okumalı, dinlemeli, izlemeli, psikolojinizi kontrol etmelisiniz. Saydığımız detaylara dikkat ettiğinizde başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. İyi Bir Borsacı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Yazımızı okuduktan sonra sizlerde düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz.

Makaleyi Nasıl Buldunuz?

Yıldızları İşaretleyin

Ortalama Puanı 0 / 5. Oylama: 0

Bu Yazıyı Değerlendiren İlk Siz Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir